Jak vybrat šicí stroj

Jak vybrat šicí stroj
V dnešní době je nabídka domácích šicích strojů velmi rozsáhlá. Je tedy někdy velmi komplikované se v této nabídce zorientovat a vybrat tak nejvhodnější zařízení pro Vaše potřeby. V tomto článku se Vám pokusíme vše podrobněji vysvětlit a poskytnout všechny informace pro správné rozhodnutí. V případě zájmu je možné zdarma navštívit naše předváděcí středisko (po telefonické dohodě), kde Vám naši odborníci požadovaný výrobek předvedou a zodpovědí Vaše dotazy.
 

Co je vlastně šicí stroj ?

První fungující šicí stroje s vázaným stehem uvedla na trh značka SINGER v roce 1845. Tento stroj již používal chapač pro vázaný steh horní a spodní nitě. Tento princip je zobrazen na obrázku níže (rotační chapač) a dodnes se již nezměnil. Chapače pro vázaný steh dnes existují ve dvou základních variantách a tím je chapač rotační a kyvný. Výhodou rotačního chapače je vysoká rychlost a nízká hlučnost. Kyvný chapač se dnes již vyskytuje minimálně. Je hlučnější, ale umožňuje vyšívat silnými nitěmi a nitěmi bez zákrutu bez nutnosti změny seřízení chapače. Vázaný steh dnes používají prakticky všechny běžné šicí a vyšívací stroje. Výjimku tvoří Overlocky, Coverlocky a speciální vyšívací stroje. Overlocky a Coverlocky jsou popsané v samostatném článku.
 



Domácí šicí stroj
Před samotným nákupem šicího stroje je nutné rozhodnout jaké materiály se budou šít a jak často budete šicí stroj používat. Pokud si přejete například prošívat autokoberce, domácí stroj rozhodně nebude vhodný. V opačném případě je rozhodně vhodné zvolit šicí stroj pro domácí použití s optimálním poměrem cena/výkon. Dále je nutné stanovit, jaké nároky na stroj máte a co všechno by stroj měl dle vašich představ umět.

Mezi základní parametry patří:
  • Bude stroj sloužit jen pro šití nebo i pro vyšívání ?
  • Jak velkou potřebujete šicí plochu ?
  • Budou na stroji šity i knoflíkové dírky ?
  • Jak velká variabilita typů stehů bude používána ?
  • Variabilita patek ?

Šicí a Vyšívací stroj ?

Jednou z možností domácích šicích strojů jsou kombinace strojů šicích a vyšívacích. Kombinovaný šicí a vyšívací stroj má v oblasti výšivky značná omezení, jako je počet barev (po každé barvě je nutné vyměnit nit), malou vyšívací plochu, nemožná instalace upínacích přípravků jako je například čepicový rám a podobně. Je však ideální pro doplnění zajímavých dekorací a efektů k šitým výrobkům pro domácí použití. Výšivka dodává výrobkům originalitu a tak mohou být zdobeny nápisy nebo rozličnými obrázky.
 

Knoflíkové dírky ?

Některé šicí stroje jsou vybaveny širokou nabídkou programů pro automatické šití knoflíkové dírky. Velkou výhodu mají šicí stroje kombinované s vyšívacím, kde je možné v obslužném software naprogramovat prakticky libovolný tvar knoflíkové dírky.
 

Variabilita patek

Mnoho šicích strojů má již v základní výbavě celou řadu výměnných patek, které souží například pro našívání gumy, zipu a mnohé další. Pokud je tedy předpoklad, že u svého šicího stroje tuto funkcionalitu požadujete, je vhodné zvolit dražší šicí stroj, který má patky v základní ceně. V opačném případě je po dokoupení patek u levnějšího stroje výsledná cena mnohem vyšší.
 

Variabilita stehů

Jednodušší šicí stroje jsou vybaveny pouze malým množstvím programů, které určují, jaké typy stehů lze při šití použít. K základním patří běžný rovný steh (s nastavením délky) a entlování.
 

Ostatní parametry

Ostatní parametry jsme se Vám pokusili podrobněji popsat v následující tabulce:
 
Automatický navlékač Umožňuje navlékat nit do ouška jehly s použitím navlékacího aparátu. Uživatel tak nemusí manuálně navlékat nit do ouška jehly.
Šicí/Vyšívací plocha Definuje maximálná velikost pracovního stolu stroje. U některých modelů šicích a vyšívacích strojů je možné dokoupit rozšiřující stolek. Velikost šicí/vyšívací plochy je extrémně důležitá u strojů vyšívacích, kde určuje maximální možnou velikost výšivky.
Osvětlení Stroje jsou dnes běžně vybaveny LED osvětlením nebo žárovkou. Doporučujeme použití LED osvětlení, kde jsou použity LED diody s prakticky neomezenou životností. Odpadá tak výměna žárovek.
Nastavení šířky a délky stehu U strojů jsou uváděny paranetry definující maximální možnou šířku a délku stehu
Regulace přítlaku patky Umožňuje manuálně ovlivnit sílu přítlaku patky. Tato funkce je vhodná při šití tenkých nebo pružných materiálů.
Podpora dvoujehly Umožňuje na stroj instalovat dvoujehlu, která rozšiřuje možnosti šití v oblasti dekorativních stehů, případně šití rovného stehu ve dvou řadách.
Automatické zapošití Tato funkce umožňuje automaticky zapošívat (pro zabránění párání nitě) po stiknutí tlačítka nebo vyvolání funkce zapošití na ovládacím panelu. 
Automatický odstřih Tato funkce umožňuje automaticky odstřihnout horní a spodní nit po stisknutí tlačítka nebo vyvoláním funkce na ovládacím panelu.
Bezpedálové šití Tato funkce umožňuje ruční spuštění nabo zastavení šicího stroje pomocí START/STOP tlačítka bez nutnosti použití pedálu. Tato funkce je vhodná pro šití dlouhých částí, navíjení spodní cívky nebo při šití knoflíkových dírek. Stroje s touto funkcí jsou většinou vybaveny i elektronickým nastavením rychlosti.
Automatické polohování jehly U strojů vybavených touto funkcí je možné nastavit, v jaké poloze zůstane jehla při ukončení šití (ovolnění pedálu) a to v horní poloze nebo v  dolní (materiál - zápich). U ostatních strojů se poloha jehly nastavuje manuálně bočním kolem na stroji.
Horní podávání Většinou se řeší pomocí specielní patky, která umožňuje podávat další sešívaný materiál pod jehlu šicího stroje. Obecně se tato funkce používá pro šití více vrstev materiálu.
Doporučení patky Šicí stroje s touto funkcí přehledně zobrazují na ovládacím panelu, jaká patka má být použita pro zvolený program (steh). Tato funkce je ideální především pro začínající nezkušené uživatele.
Kolení páka Pomocí páky ovládané kolenem lze uvolnit materiál pod jehlou. Je tak možné přidržovat materiál oběma rukama
Senzor přetrhu Senzor přetrhu se dělí na senzor spodní nitě a senzoir horní nitě. Senzorem spodní nitě jsou vybaveny některé modely šicích strojů. Pokud dojde spodní nit, stroj automaticky zastaví a nepokračuje v šití. V těchto případech je kontrola horní nitě zbytečná, protože uživatel stroje kontroluje stav horní nitě vizuelně. Kontrola přetrhu horní nitě je však nezbytná u vyšívacích strojů, kde stroj šije prakticky plně automaticky bez zásahu obsluhy. Proto musí reagovat i na přetrh horní nitě zastavením stroje.
Šití do strany Tato funkce se používá většinou u Patchworku a přišívání štítků a nášivek, kde šasto bívá požadavek na směr šití nejen přímo, ale i do strany bez nutnosti otáčení s šitým materiálem.
Odnímatelné rameno Odnímatelné rameno je dnes již samnozřejmostí u prakticky všech typů domácích šicích strojů. Tato funkce je prakticky nezbytná při šití trubkových tvarů, jako jsou například rukávy. Někdy se tyto stroje nazývají také jako volnoramenné.
Upínací kopyta Používají se především u vyšívacích strojů, pokud se opakuje vyšívání stejné výšivky na stejný výrobek. Pomocí polohovacích šablon a upínacích kopyt je možné upínat každý výrobek stejně a tak je zefektivněn proces výroby (každá výšivka je umístěna na stejném místě na výrobku) . Stačí pouze vyměnit rámeček a stisknout tlačítko Start. Pokud stroj není tímto příslušenstvím vybaven, je stejné upínání problematické a je nutné tedy upravit polohování rámečku na stroji u každého jednotlivého kusu.
Odeslat článek známému   Vytisknout